Site Yapısı

israiliyat.com kök alan adına bağlı sitelerin bir arada toplandığı bir portaldır.


israiliyat.com Google Sites alt yapısı ile oluşturulmuş (site.israiliyat.com veya https://sites.google.com/view/israiliyat) yönlendirilmiş bir web sitesidir.

kök alan adına bağlı alt alanı, G

İsrailiyat’ın Google Sites'taki sitesinin URL'si cname yönlendirmesi ile özelleştirildi.

Kullanıcıların web sitemizdeki içeriklere çok daha kolay ve pratik bir biçimde erişebilmesini sağlamaya yönelik düzenlemelerin bütününe verilen site mimarisi sitemizin önemini ortaya koymada çok yararlıdır. Sitemizin sayfaları site içi biçimlendirilmiş sayfalar ve gezinme öğeleriyle birbiriyle hızlı bir şekilde doğru bir şekilde bağlandığı için site mimarisine çok gerek olmadığı düşünülebilir. Buna rağmen tüm sayfalara toplu ulaşılması, bu sayfaların içeriği hakkında bilgi sahibi olunması ve kullanıcı deneyimini geliştirilmesi amacı ile site mimarisini dikkatinize sunuyoruz.

Bu anlamda web sitesinde kullanıcıların erişim sağlamak istedikleri sayfaya en fazla 3 tıklamayla ulaşabilmeleri amaçlanmıştır.

Sayfamızda yapay kayıtlar olarak eposta yönlendirmesi ve alt alan yönlendirmesi yapılmıştır. Böylece web adresini (veya URL'yi) özelleştirerek Google Sites ile oluşturulan bir web sitesini bulmalarını kolaylaştırmak amaçlanmıştır. israiliyat.com kök alanının parçası olan alt alan yönlendirmeler (yönlendirilen URL) alanla ilgili siteye daha hızlı erişilmesini sağlayacaktır. Çünkü hedef URL’lerin bazıları site.israiliyat.com sitesinden ayrı bir bağımsız web siteye gitmektedir.

Sitemiz dergi merkezli olarak başladığı için Alanımızın barındırıcındaki DNS kayıtlarına CNAME (kurallı ad) kaydı ekleyerek hedef alan olarak web barındırma sağlayıcısı olarak barındırma ve süreç yönetimi hizmeti veren Dergipark’taki http://dergipark.org.tr/israiliyat adresi ile ilişkilendirilmiştir (193.140.100.70 numaralı İP adresine). Böylece Sitemizde özel kaynak kayıtları (custom resource records) olarak CNAME kaydı, takma alan adını israiliyat.com kurallı (gerçek) bir alan adıyla (dergipark.com/israiliyat) eşlemiştir.

Hedef sitemizde gTLD'li alt dizinler olduğu için Yol yönlendirme açık olup Güvenli Yuva Katmanı (SSL): Kalıcı yönlendirme (301), Yolu yönlendir, SSL'yi etkinleştir

Tarayıcıların yönlendirme adresini önbelleğe almasını sağlar. Bu işlem, adresin daha hızlı bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olabilir. Değişikliklerin uygulanması daha uzun sürebilir,

SSL etkinken yönlendirme hem HTTP hem de HTTPS istekleri için çalışır.

Bazen yönlendirme web sayfalarına (klasörlere) olduğu için Yollu yönlendirme açıktır. Burada zaten hedef sayfaların URL adreslerini göreceksiniz.

Eşlenen sitelerde makale adı olarak iki bağlantı adresi de kullanılabilecektir. Mesela http://israiliyat.com/tr/ ile https://dergipark.org.tr/tr/pub/israiliyat linkleri arasında eşleştirme vardır. her iki URL adresinden sonraki klasör adları aynıdır.

dergipark https olduğu için www’li veya www’siz alan adlarından birisinin seçilmesi gerekmiştir. Bundan dolayı daha kısa olması amacı ile Sitemizin kök alan adı açık eşleştirme yapılan alan adı adresimizle (naked domain address) yani web adresindeki "www" alt alan olmadan kullanılırken diğer alt alanlarda bir A veya adres kaydı yapılarak barındırıcının alan adıyla IP adresleri www’li ve www’siz olarak eşleştirilmiştir.

CName yolların kullanılmasına izin vermediği için, daha büyük bir alanın parçası olan alt alan adlarımızın dergipark dışındaki URL'ye veya IP adreslerine alan yönlendirmesi (domain forwarding) yapay kayıtlarla yapılmıştır.

Lütfen sitemize yer almasını tavsiye ettiğiniz bir sayfa türü varsa bize eposta atınız.

Site izinleri: Sitenize kimlerin erişebileceğine veya siteyi kimlerin düzenleyebileceğine karar verme imkanı olmasına rağmen Sitenizdeki her bir sayfaya kimlerin erişebileceğine veya bu sayfaları kimlerin düzenleyebileceğine karar vermeye izin verilmemiştir. Ayrıca Ziyaretçilerin yorum yazabileceği bir bölüm ekleme olanağı yoktur.

Dergimiz ile Google Analytics ile verileri analiz etme ve siteniz hakkında daha iyi kararlar vermeye çalışmakta olanağımız vardır.

URL parametreleri önemlidir. Kullanıcılar, coğrafi hedeflemeyi tek başına URL'den tanıyamayabilir

Ana Sayfa (yönlendirilen URL: http://site.israiliyat.com )

Hakkımızda

Site Haritası

Dergi (yönlendirilen URL: http://dergi.israiliyat.com, redirected URL http://journal.israiliyat.com/

Konferans (yönlendirilen URL: http://konferans.israiliyat.com redirected URL http://conference.israiliyat.com/ http://icijs.israiliyat.com/

Ansiklopedi http://ansiklopedi.israiliyat.com/

Bağlantılar

Gruplar http://grup.israiliyat.com/

Duyurular http://duyuru.israiliyat.com/

Video-Podcast (yönlendirilen URL: http://podcast.israiliyat.com, http://youtube.israiliyat.com

Blog (http://blog.israiliyat.com )

Dergi http://israiliyat.com/

Google ekosistemi

Bu sitede Google ekosistemini kullanılarak Türkiye’de bu alanda yapılan birikime ulaşılmaya çalışılacaktır. Bu çerçevede bazı ürünler kişisel kalırken bazı ürünler ise webde herkesin kullanımına açıktır. Trends, alerts,

Alt alan

English

site,en.site

dergi.site, journal.site

konferans, conference

medya

akademi

mmkulu

Yönlendirme

podcast

dergi, journal

ansiklopedi, encyclopedia, ency

blog

haber

news